Co je to HandPoke?

Tetování už dávno není jenom pro kriminálníky. Tetují se téměř všichni a z běžného tetování se stal mainstream.

I z tohoto důvodu se ve světě začala spousta umělců a opravdových milovníků tetování vracet k prastaré metodě tetování bez strojku. V Evropě se pro ni zažil název Hand Poke (ve státech se setkáte spíše se Stick'n'Poke). Princip Hand Poke tetování spočívá v tom, že tatér dostává barvu pod kůži pouze ručním vpichováním jehly. Tetování se tak stává mnohem intimnějším a osobnějším. Proces je to sice náročnější, ale mizí ona unifikovanost a průmyslovost tetování.

Co dělá Hand Poke tetování tak jedinečným?
Ruční tetování se skládá z tisíců malých teček, sestavených tak, aby vytvářely linie, stínování a různé vzory. Tato neelektrická forma tetování se provádí běžnou (samozřejmě sterilní) tetovací jehlou namočenou do speciální tetovací barvy.

Jehla je ponořena do barvy a každý jednotlivý vpich přenáší malé množství barvy pod kůži. Tento způsob tetování poskytuje jedinečné výsledky, kterých nelze dosáhnout jinou technikou. Velkou výhodou oproti tetování strojkem je mnohem menší poškození kůže a tím i lepší a rychlejší hojení tetování.

Historie Hand Poke tetování

Zatímco starověké kultury po celém světě začleňovaly tetování do svých tradic od nepaměti, Hand Poke tetování se v undergroundových subkulturách začíná více objevovat až v 70. letech minulém století a to hlavně v USA a Anglii a poté se šíří napříč celým světem.

Po globální finanční krizi v roce 2008 se tato technika stává více a více populární a to i díky lidem jako Kesha nebo Grimes.

Dnes je Hand Poke tetování ve světě již poměrně běžné a oblíbené hlavně mezi mladými "trapovými" umělci, výtvarníky, "punkery" a mnohými dalšími.

Co k Hand Poke potřebuju?

Základem je jehla a barva. Bez těchto dvou věcí se neobejdeme. Samozřejmě je důležitá i hygiena a proto VŽDY používáme sterilní jednorázové jehly a jednorázové rukavice. Pro snadný a přesný přenost motivu na kůži se používá speciální přenosový papír a gel. 

Co si můžu touto technikou vytetovat?

Úplně cokoliv. Od jemných vzorů, přes stínování až po velké vybarvené plochy. Ovšem kvůli časové náročnosti a pracnosti jsou pro Hand Pole vhodnější spíše jednodušší a menší motivy.

Bezpečnost především!

I při tetování doma byste měli být stejně opatrní jako profesionálové ve studiu. Bez správných bezpečnostních opatření byste mohli do tetování chytit infekci nebo hůř, chytit nějakou nemocí přenášenou krví. Začněte tím, že důkladně vyčistíte místo, kde budete tetovat a to ještě, než rozbalíte jakékoli sterilní pomůcky. Nejlepší způsob je použít některou z běžně dostupných dezinfekčních prostředků určených na povrchy. 

Při tetování VŽDY používejte čisté jednorázové rukavice a nikdy jednu jehlu nepoužívejte na více lidí!

A nezapomeň! Pokud ti nebylo 18, potřebuješ k tetování souhlas rodičů. Pokud ho nemáš a chceš si tetování vyzkoušet, dobře poslouží třeba vepřová kůže, případně třeba banán nebo pomeranč. :)